Wypełniamy i korygujemy błędnie sporządzone świadectwo pracy
Nie panikuj, gdy po wydaniu pracownikowi świadectwa pracy odkryjesz, że zawiera ono błędy. Niemal wszystkie można naprawić. Tym bardziej powinieneś to zrobić, gdy z taką prośbą zwróci się do ciebie były pracownik
Aby jednak uniknąć takich sytuacji, przedstawimy najczęściej popełniane przez pracodawców pomyłki oraz kiedy trzeba sprostować świadectwo pracy lub wydać nowy dokument. Pomocne przy jego wypełnianiu są instrukcje zawarte przy wzorze świadectwa pracy w załączniku do rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (DzU nr 60, poz. 282 ze zm., w skrócie rozporządzenie o świadectwie).
Najczęściej wątpliwości pracodawców wiążą się z tym, komu i kiedy wydać ten dokument oraz jakie informacje w nim wpisać.
KIEDY WYDAĆ
Art. 97 § 1 k.p. określa, że pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy niezwłocznie. Co to znaczy, precyzuje § 2 ust. 1 rozporządzenia o świadectwie. Należy to zrobić w dniu, kiedy dochodzi do rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, a najpóźniej w ciągu siedmiu dni od ustania stosunku pracy; jeżeli pracownik nie może odebrać świadectwa osobiście, firma przesyła go pocztą lub doręcza w inny sposób.
Samo wypowiedzenie umowy o pracę nie rodzi natychmiastowego obowiązku wydania świadectwa. Trzeba to zrobić dopiero wtedy, gdy upłynie okres wypowiedzenia. W tym czasie mogą się bowiem jeszcze zdarzyć takie okoliczności, które wpłyną na treść już wydanego dokumentu. Poszukującym pracy w okresie wypowiedzenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta