Trzeba ograniczyć czas przebywania więźniów w ciasnych celach
Minister sprawiedliwości powinien zainicjować taką zmianę przepisów, by określały one maksymalny czas umieszczenia osadzonych w celi, w której na osobę przypada mniej niż 3 mkw., uważa rzecznik praw obywatelskich
Jacek G., autor skargi konstytucyjnej, twierdzi, że przepis art. 248 § 1 kodeksu karnego wykonawczego jest niezgodny z konstytucją w zakresie, w jakim poprzez niepełne i niedookreślone uregulowanie pojęcia „czas określony” zezwala organom władzy publicznej na dowolne i arbitralne umieszczanie osadzonych w zakładzie karnym lub areszcie śledczym w warunkach, w których powierzchnia w celi na osobę wynosi mniej niż 3 mkw. Narusza to następujące przepisy konstytucji: art. 41 ust. 4 – prawo osadzonych do traktowania w sposób humanitarny w okresie odbywania kary pozbawienia wolności i tymczasowego aresztowania, art. 40 – zakaz karania ich w sposób okrutny, nieludzki lub poniżający, art. 31 ust. 3 – ograniczenie konstytucyjnych praw w sposób sprzeczny z zasadą proporcjonalności.
Skargę tę uważam za zasadną i dlatego w skierowanym do Trybunału Konstytucyjnego piśmie procesowym z 7 września 2007 r. zgłosiłem udział rzecznika praw obywatelskich (rzecznik) w postępowaniu ze skargi Jacka G.
Minimalne potrzeby każdego człowieka
Traktowanie humanitarne obejmuje coś więcej niż tylko konstytucyjny zakaz stosowania tortur, okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania i karania. Jest to takie postępowanie z osobą pozbawioną wolności, które uwzględnia i respektuje pewne minimalne potrzeby każdego człowieka, odnosząc je do przeciętnych standardów danego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta