Więcej serdecznego luzu, więcej rozmów
W marcu rusza projekt „Młodzieżowa wspinaczka” organizowany przez mazowiecką fundację Drabina Rozwoju. Przewidziany jest na trzy lata i adresowany do nastolatków.
Chętni będą się mogli uczyć za darmo gry w tenisa oraz tańca, uczestniczyć w warsztatach psychologicznych (ruszy grupa Rozwoju Osobistego i grupa Mediacje). Bezpłatnie oferowane będą też konsultacje i porady psychologów również dla rodziców nastolatków. Pracownicy fundacji otrzymali na te działania publiczne dofinansowanie, ponieważ projekt ma charakter... zapobiegawczy.
Rz: Czemu ma zapobiegać nauka tańca?
Magdalena Podgórska: Psychologicznie udowodnione jest, że wszelkie rozwijające umysłowo lub fizycznie zajęcia pozaszkolne, różnego typu pasje i hobby mogą ustrzec przed uciekaniem w narkotyki i inne działania destrukcyjne. W „Młodzieżowej wspinaczce” zaproponujemy więc prestiżowe, na ogół drogie kursy, na które wielu młodych ludzi nie stać. Liczymy na to, że zgłoszą się do nas ci, których rodzice na zajęcia typu tenis nie mają pieniędzy.
Tenis może uchronić przed emocjonalną pułapką?
Nie. Ale jak każda pasja może pomóc wyjść z trudnych emocjonalnie sytuacji.
Często przychodzą do pani na konsultacje nastolatki?
Niezwykle rzadko nastolatek zgłasza się do psychologa sam. Przychodzi raczej wówczas, gdy nakłoni go do tego nauczyciel, albo wtedy, gdy naciskają na to rodzice. Rodzice to zazwyczaj pierwsze osoby, które sygnalizują, że ich kilkunastoletnie dziecko ma jakiś problem....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta