Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie zmarnować czasu

17 stycznia 1996 | Świat | MG

Polska interesuje Włochów nie mniej niż Niemców czy Skandynawów. Udowodnili to inwestycjami w przemysł a także skalą nawiązanych z naszym krajem stosunków handlowych.

Nie zmarnować czasu

Rok 1996 zapowiada się jako "nudny" w stosunkach między Polską a Unią Europejską -- "15" nie planuje żadnych nowych, spektakularnych decyzji dotyczących kandydatów z Europy Środkowej i Wschodniej, dopóki nie upora się z reformą własnych instytucji. Przewodnictwo w UE na pierwsze półrocze przejęły Włochy nękane wewnętrznym kryzysem politycznym, a od lipca przejmie je Irlandia nie wykazująca nadmiernego entuzjazmu do rozszerzenia Unii. Ale unijni, w tym włoscy i irlandzcy dyplomaci w Brukseli oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej, zapewniają, że przyjęta w grudniu 1994 roku strategia przygotowań do rozszerzenia będzie nadal realizowana. Zachęcają też kandydatów, aby nie siedzieli z założonymi rękami w oczekiwaniu na nowe decyzje -- zkim i kiedy zacząć rokowania o członkostwie -- jakie zapadną, ich zdaniem, w drugiej połowie 1997 roku.

Choć prasa europejska, zwłaszcza brytyjska, inspirowana obawami niektórych dyplomatów z innych państw członkowskich, zdążyła już spisać włoskie przewodnictwo na straty -- w komentarzach zaroiło się od porównań Unii pod włoskim kierownictwem do "wesołego" autobusu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 649

Spis treści
Zamów abonament