Nie zmarnować czasu
Polska interesuje Włochów nie mniej niż Niemców czy Skandynawów. Udowodnili to inwestycjami w przemysł a także skalą nawiązanych z naszym krajem stosunków handlowych.
Nie zmarnować czasu
Rok 1996 zapowiada się jako "nudny" w stosunkach między Polską a Unią Europejską -- "15" nie planuje żadnych nowych, spektakularnych decyzji dotyczących kandydatów z Europy Środkowej i Wschodniej, dopóki nie upora się z reformą własnych instytucji. Przewodnictwo w UE na pierwsze półrocze przejęły Włochy nękane wewnętrznym kryzysem politycznym, a od lipca przejmie je Irlandia nie wykazująca nadmiernego entuzjazmu do rozszerzenia Unii. Ale unijni, w tym włoscy i irlandzcy dyplomaci w Brukseli oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej, zapewniają, że przyjęta w grudniu 1994 roku strategia przygotowań do rozszerzenia będzie nadal realizowana. Zachęcają też kandydatów, aby nie siedzieli z założonymi rękami w oczekiwaniu na nowe decyzje -- zkim i kiedy zacząć rokowania o członkostwie -- jakie zapadną, ich zdaniem, w drugiej połowie 1997 roku.
Choć prasa europejska, zwłaszcza brytyjska, inspirowana obawami niektórych dyplomatów z innych państw członkowskich, zdążyła już spisać włoskie przewodnictwo na straty -- w komentarzach zaroiło się od porównań Unii pod włoskim kierownictwem do "wesołego" autobusu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta