Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bezprawne nadużywanie formy rozporządzenia

17 stycznia 1996 | Prawo | TR

Niedobra praktyka legislacyjna rządu i premiera

Bezprawne nadużywanie formy rozporządzenia

Teresa Rabska

Fundamentem porządku prawnego jest system źródeł prawa, a jego przestrzeganie -- gwarancją spójności prawa i jego poprawności.

Te oczywiste zasady praktyka legislacyjna rządu i jego premiera zdaje się czasem wyłączać. Kolejne przykłady nierespektowania zasad tworzenia prawa zdarzają się w tak szczególnie delikatnej materii, jaką jest prywatyzacja i różne formy przekształceń podmiotów gospodarczych.

Na temat jednego z takich nielegalnych rozporządzeń ukazała się publikacja w "Rzeczpospolitej" z 14 kwietnia ub. r. Informacja ta pozostała bez echa. Żaden z kompetentnych organów stojących na straży praworządności nie podjął odpowiednich kroków. Po stosunkowo krótkiej przerwie wydaje się więc następne. Tymczasem wymogi prawne są tu zdecydowane i wyjątkowo przejrzyste.

Trzeba przypomnieć, że zgodnie z ustawą konstytucyjną z 17 października 1992 r. o wzajemnych stosunkach między władzą ustawodawczą i wykonawczą RP oraz o samorządzie terytorialnym Rada Ministrów "w celu wykonania ustaw i na podstawie udzielonych w nich upoważnień wydaje rozporządzenia" (art. 54 ust. 1) . Podobnie prezes Rady Ministrów "w celu wykonania ustaw i na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 649

Spis treści
Zamów abonament