Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Darowizny: zmiany są potrzebne, ale nie w ciągu roku

17 stycznia 1996 | Prawo | EM

Darowizny: zmiany są potrzebne, ale nie w ciągu roku

Ministerstwo Finansów zamierza drastycznie ograniczyć prawo odliczania darowizn. Przesłanki tego są zrozumiałe, a dążenie do zmiany przepisu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych leży w kompetencjach ministra finansów i rządu. Niedopuszczalny jest natomiast rozważany tryb wprowadzenia tych zmian.

Media podają, że MF zmierza do jak najrychlejszego uchwalenia zmian, aby weszły one w życie jeszcze w 1996 r. , np. od połowy roku. W konsekwencji dojść może do sytuacji, że darowizny na rzecz osób fizycznych dokonane do połowy roku będą odliczane od podstawy opodatkowania, a dokonane w drugim półroczu -- już nie. Sytuacja taka, oprócz oczywistych trudności dowodowych, będzie pozostawać w sprzeczności z zasadą nieretroakcji.

Trybunał Konstytucyjny w swoim orzecznictwie konsekwentnie uznaje za sprzeczne z konstytucją zmiany przepisów podatkowych dokonywane w ciągu roku, jeżeli mają wejść w życie jeszcze w roku, w którym zostały uchwalone.

W uzasadnieniu orzeczenia TK z 29 marca 1994 r. (sygn. K. 13/ 93) stwierdził m. in. : "Podatek dochodowy od osób fizycznych jest podatkiem płaconym od dochodów uzyskanych w ciągu roku podatkowego pokrywającego się z rokiem kalendarzowym. Oznacza to, że rozliczenie tego podatku może nastąpić dopiero w następnym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 649

Spis treści
Zamów abonament