Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przepisy o prawie górniczym nie dają odpowiedzi

17 stycznia 1996 | Prawo | AL

Skarb Państwa, czyli kto

Przepisy o prawie górniczym nie dają odpowiedzi

Aleksander Lipiński

Do istotnych nowości wprowadzonych przez prawo geologiczne i górnicze (ustawa z 4 lutego 1995 r. , Dz. U. nr 27, poz. 96) należy odpowiedzialność Skarbu Państwa za szkody, popularnie zwane szkodami górniczymi, spowodowane przez działalność nie istniejącego już przedsiębiorcy (art. 96) . Powstaje w związku z tym wątpliwość, czy wspomniany przepis miałby również dotyczyć następstw działalności prowadzonej przed wejściem w życie tej ustawy. Wydaje się, że należy ją rozstrzygnąć negatywnie. Art. 96 dotyczy bowiem szkód wyrządzonych przez przedsiębiorcę, zaś pojęcie to wprowadzono do naszego porządku prawnego dopiero z dniem wejścia w życie prawa geologicznego i górniczego. Nie ma podstaw, by dopuścić retroaktywne działanie tego przepisu.

Czas, w którym ujawniają się ujemne wpływy eksploatacji górniczej, zależy od wielu okoliczności, takich jak budowa górotworu, system i wielkość wydobycia kopaliny itd. Co prawda najczęściej do tzw. uspokojenia się górotworu dochodzi po upływie kilku lat, jednak w pewnych sytuacjach wpływy te mogą ujawnić się nawet po kilkudziesięciu latach od zakończenia eksploatacji, gdy nie istnieje już sprawca szkody ani jego następca prawny. Przed 1991 r. do naprawy takich szkód...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 649

Spis treści
Zamów abonament