Państwo ponad holdingami
Gospodarka w konstytucji
Państwo ponad holdingami
Cezary Józefiak
Przeprowadzona ostatnio w Centrum im. Adama Smitha dyskusja na temat "Gospodarka w projekcie konstytucji" wskazała na kilka poważnych niebezpieczeństw.
Niepokoi więc to, że zamiast rzeczywistej prywatyzacji obserwujemy wykupywanie przez jedne podmioty państwowe lub państwowo-prywatne, z przewagą własności Skarbu Państwa, akcji lub udziałów w innych przedsiębiorstwach państwowych. Powstaje w ten sposób zagmatwany system powiązań własności państwowej z prywatną, w którym ta pierwsza dominuje. Zamiast do gospodarki kapitalistycznej, zmierzamy w ten sposób do kapitalizmu państwowego, który wcale nie jest lepszy od socjalizmu państwowego. Własność państwowo-prywatna panuje zwłaszcza w wielkim przemyśle iwinfrastrukturze.
Rozszerzaniu i umacnianiu się własności państwowo-prywatnej towarzyszy proces branżowej koncentracji organizacyjnej i kapitałowej. Przykładami koncentracji organizacyjnej są spółki węglowe czy cukrowe. Przykładami koncentracji kapitałowej mogą być centrale Ciech i Impexmetal. Ciech przejął kontrolę nad Gdańskimi Zakładami Fosforowymi i interesuje się kujawskimi fabrykami sody. Postępując dalej tą drogą może utworzyć holding przemysłu chemicznego. Impexmetal chce przejąć za długi Hutę Zawiercie oraz kupić 3/ 4 akcji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta