Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Państwo ponad holdingami

17 stycznia 1996 | Ekonomia | CJ

Gospodarka w konstytucji

Państwo ponad holdingami

Cezary Józefiak

Przeprowadzona ostatnio w Centrum im. Adama Smitha dyskusja na temat "Gospodarka w projekcie konstytucji" wskazała na kilka poważnych niebezpieczeństw.

Niepokoi więc to, że zamiast rzeczywistej prywatyzacji obserwujemy wykupywanie przez jedne podmioty państwowe lub państwowo-prywatne, z przewagą własności Skarbu Państwa, akcji lub udziałów w innych przedsiębiorstwach państwowych. Powstaje w ten sposób zagmatwany system powiązań własności państwowej z prywatną, w którym ta pierwsza dominuje. Zamiast do gospodarki kapitalistycznej, zmierzamy w ten sposób do kapitalizmu państwowego, który wcale nie jest lepszy od socjalizmu państwowego. Własność państwowo-prywatna panuje zwłaszcza w wielkim przemyśle iwinfrastrukturze.

Rozszerzaniu i umacnianiu się własności państwowo-prywatnej towarzyszy proces branżowej koncentracji organizacyjnej i kapitałowej. Przykładami koncentracji organizacyjnej są spółki węglowe czy cukrowe. Przykładami koncentracji kapitałowej mogą być centrale Ciech i Impexmetal. Ciech przejął kontrolę nad Gdańskimi Zakładami Fosforowymi i interesuje się kujawskimi fabrykami sody. Postępując dalej tą drogą może utworzyć holding przemysłu chemicznego. Impexmetal chce przejąć za długi Hutę Zawiercie oraz kupić 3/ 4 akcji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 649

Spis treści
Zamów abonament