Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ostatni wśród pierwszych

17 stycznia 1996 | Świat | AM

Żadne z państw, będących twórcami dzisiejszej Unii Europejskiej, nie przeżywa tak głębokiego kryzysu jak Włochy i nie jest tak ujemnie notowane przez partnerów

Ostatni wśród pierwszych

Andrzej Morawski z Rzymu

Od pierwszego stycznia br. Włochy przejęły przewodnictwo Unii Europejskiej na najbliższe półrocze. Pod ich kierownictwem rozpocznie się więc 29 marca w Turynie międzyrządowa konferencja państw członkowskich, która ma poddać weryfikacji ustalenia traktatu z Maastrichtu.

We wrześniu 1992 roku uczestnictwo lira w Europejskim Systemie Walutowym zostało zawieszone ze względu na niemożność utrzymania włoskiej waluty w ramach dopuszczalnych limitów oscylacji. Dwa lata później, w tezach dotyczących przyszłości Europy, opracowanych przez parlamentarzystów niemieckiej CDU/ CSU, Karla Lamersa i Wolfganga Schäublego, postulujących utworzenie grupy czołowych krajów w procesie integracyjnym, Włochy nie zostały wymienione. Ponownie Włochy znalazły się na czarnej liście po wypowiedzi niemieckiego ministra finansów Theo Waigla, który w listopadzie ub. r. zaproponował uruchomienie unii monetarnej w 1999 r. bez ich udziału, a to z racji braku zbieżności włoskich wskaźników gospodarczych z kryteriami ustalonymi w Maastrichcie.

Żadne z państw, będących twórcami dzisiejszej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 649

Spis treści
Zamów abonament