Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaki to partner

17 stycznia 1996 | Ekonomia | RR

Izby gospodarcze w gospodarce rynkowej

Jaki to partner

Nazwa izba gospodarcza kryje w sobie różne rzeczywistości. W niektórych krajach miano to noszą organizacje gospodarcze działające wg prawa publicznego i mające specjalne uprawnienia nadane im przez rząd. W innych zaś izbami nazywać się mogą wszystkie organizacje zrzeszające pracodawców i przedsiębiorstwa. W artykule tym mianem izb określamy wszystkie organizacje gospodarcze, choć ściślejsze byłoby rozróżnienie pomiędzy izbami gospodarczymi, które zrzeszają przedsiębiorstwa z wielu sektorów, izbami branżowymi zrzeszającymi przedsiębiorstwa jednej branży, a organizacjami pracodawców, których pole zainteresowań ograniczone jest do kwestii płacowych i socjalnych.

Uzasadnieniem istnienia izb gospodarczych wszystkich typów jest organizowanie przez nie korzystnej dla członków działalności. Istnieją dwa podstawowe rodzaje tej działalności: 1) reprezentowanie interesów i poglądów członków wobec rządu i administracji publicznej, 2) świadczenie usług członkom organizacji.

Reprezentowanie interesów oznacza utrzymywanie stałego dialogu z rządem na temat wpływu polityki rządu na działalność gospodarczą. Różne są...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 649

Spis treści
Zamów abonament