Opłata skarbowa od cesji wierzytelności
Nie ma zgodnego poglądu
Opłata skarbowa od cesji wierzytelności
Jan Nowaczyk
Obrót wierzytelnościami jest dynamicznie rozwijającym się zjawiskiem naszego życia gospodarczego. Swą popularność zawdzięcza stosunkowo dużej efektywności. Wierzyciele mają do dyspozycji znacznie tańszą, przede wszystkim szybszą i pewniejszą drogę dochodzenia swych należności. Niestety, towarzyszą temu niedogodności. Jedną z nich jest wciąż nie wyjaśniona w praktyce kwestia opłaty skarbowej od umów o cesję wierzytelności. Artykuł jest próbą odpowiedzi na najbardziej zasadnicze pytania dotyczące tego problemu.
Przede wszystkim należy określić, co z prawnego punktu widzenia jest przedmiotem kontrowersji. Otóż okazuje się, że spór dotyczy interpretacji tylko jednego przepisu, mianowicie art. 3 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy z 31 stycznia 1989 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. nr 4, poz. 23 z późn. zm. ), w brzmieniu obowiązującym od 5 lipca 1993 r. Przepis ów stanowi, że opłacie skarbowej nie podlegają następujące czynności cywilnoprawne: "umowy sprzedaży, dzierżawy i poddzierżawy, najmu i podnajmu, zawierane przez podatników, o których mowa w art. 5 ustawy z 5 lipca 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 11, poz. 50) , oraz inne tego typu umowy objęte zwolnieniami na podstawie art. 7 ust. 1...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta