Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Opłata skarbowa od cesji wierzytelności

17 stycznia 1996 | Prawo | JN

Nie ma zgodnego poglądu

Opłata skarbowa od cesji wierzytelności

Jan Nowaczyk

Obrót wierzytelnościami jest dynamicznie rozwijającym się zjawiskiem naszego życia gospodarczego. Swą popularność zawdzięcza stosunkowo dużej efektywności. Wierzyciele mają do dyspozycji znacznie tańszą, przede wszystkim szybszą i pewniejszą drogę dochodzenia swych należności. Niestety, towarzyszą temu niedogodności. Jedną z nich jest wciąż nie wyjaśniona w praktyce kwestia opłaty skarbowej od umów o cesję wierzytelności. Artykuł jest próbą odpowiedzi na najbardziej zasadnicze pytania dotyczące tego problemu.

Przede wszystkim należy określić, co z prawnego punktu widzenia jest przedmiotem kontrowersji. Otóż okazuje się, że spór dotyczy interpretacji tylko jednego przepisu, mianowicie art. 3 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy z 31 stycznia 1989 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. nr 4, poz. 23 z późn. zm. ), w brzmieniu obowiązującym od 5 lipca 1993 r. Przepis ów stanowi, że opłacie skarbowej nie podlegają następujące czynności cywilnoprawne: "umowy sprzedaży, dzierżawy i poddzierżawy, najmu i podnajmu, zawierane przez podatników, o których mowa w art. 5 ustawy z 5 lipca 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 11, poz. 50) , oraz inne tego typu umowy objęte zwolnieniami na podstawie art. 7 ust. 1...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 649

Spis treści
Zamów abonament