Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zdolność wekslowa spółki cywilnej

17 stycznia 1996 | Prawo | JJ

Zdolność wekslowa spółki cywilnej

Do tekstu "Sąd Najwyższy. Zdolność prawna i sądowa spółki cywilnej" ("Rzeczpospolita" z 18 grudnia 1995 r. ) wkradł się błąd przy prezentacji spółki cywilnej, a zwłaszcza atrybutów prawnych, którymi spółka ta dysponuje. Przypominając o różnych zdolnościach spółki, podano, iż ma ona zdolność wekslową. Tymczasem tak nie jest. Uchwała składu siedmiu sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego z 31 marca 1993 r. (III CZP 176/ 92 r. , OSP 93, nr 12, poz. 241) na pytanie: czy spółka cywilna ma zdolność wekslową, odpowiada jednoznacznie: "Spółka cywilna nie ma zdolności wekslowej".

Na uzasadnienie tego stanowiska SN podał rzeczowe argumenty. Były one już częściowo prezentowane na łamach "Rz" (z 12 grudnia 1995 r. ), m. in. przez W. Kubalę: "Kontrowersyjne problemy spółki cywilnej". Warto je pokrótce przytoczyć, by nie było złudzeń co do tego zagadnienia. I tak, SN stwierdza, że spółka cywilna nie ma osobowości prawnej (inaczej niż spółka z o. o. ); pozbawiona jest także takich atrybutów prawnych, jakie posiada spółka jawna na podstawie art. 81 kodeksu handlowego.

Osobami prawnymi mogą być tylko te podmioty, których...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 649

Spis treści
Zamów abonament