Gdy pojawia się możliwość sprzedaży
Przedsiębiorstwo państwowe objęte bankowym postępowaniem ugodowym
Gdy pojawia się możliwość sprzedaży
Maria Anna Karwowska, Adam Krause
Celem obowiązującej od dwóch lat ustawy z 3 lutego 1993 r. o restrukturyzacji finansowej przedsiębiorstw i banków (Dz. U. nr 18, poz. 82 jest umożliwienie bankom restrukturyzacji tzw. trudnych kredytów zaciągniętych przez przedsiębiorstwa państwowe oraz zapobieżenie upadłości kredytobiorców w związku z ich rosnącym zadłużeniem.
Jak dotąd, cele te osiągane były przez wszczynanie przewidzianego w tej ustawie bankowego postępowania ugodowego. W toku postępowania u dłużnika nie następowały żadne zmiany -- przedsiębiorstwo państwowe (ewentualnie powstała z jego przekształcenia jednoosobowa spółka Skarbu Państwa) , które wystąpiło o wszczęcie bankowego postępowania ugodowego, pozostawało do końca stroną tego postępowania.
Wydaje się, że reguły bankowego postępowania ugodowego nie wykluczają zmiany dłużnika, w szczególności zaś wtedy, gdy pojawia się korzystna dla obu stron możliwość sprzedaży przedsiębiorstwa państwowego lub jego zorganizowanych części.
Przedsiębiorstwo państwowe objęte bankowym postępowaniem ugodowym może zostać sprzedane:
J jeżeli opcja zbycia przez prywatyzację lub komercjalizację została zastrzeżona przed wszczęciem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta