Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Paracetamol zamiast fenacetyny

17 stycznia 1996 | Nauka i Technika | ZW

Paracetamol zamiast fenacetyny

Środki przeciwbólowe zawierające fenacetynę zostają wycofane z użycia. Taką od dawna już oczekiwaną decyzję podjęło Ministerstwo Zdrowia. Fenacetyna już przed wieloma laty znalazła się na cenzurowanym w wielu krajach zachodnich. W Polsce część lekarzy już dawno wolała przepisywać inne preparaty o podobnym działaniu, ale bardziej bezpieczne. Przed ponad rokiem również resort zdrowia postanowił umieścić je na liście leków, których nie należy ordynować pacjentom.

Decyzja ta nie oznacza, że środki zawierające fenacetynę natychmiast znikną z półek w aptekach. Jak poinformowała "Rz" wicedyrektor departamentu farmacji Maria Głowniak, ich wycofywanie z obrotu potrwa do połowy roku. Do tego czasu nie tylko przestaną być produkowane, ale muszą być wyczerpane zapasy tych leków. Zakaz sprzedaży dotyczy dwóch środków: wyjątkowo popularnych do niedawna tabletek od bólu głowy z krzyżykiem oraz cofedonu. Ten ostatni jest typowym lekiem objawowym, stosowanym w tabletkach jako lek przeciwbólowy i "przeciwprzeziębieniowy". Używany w bólach różnego pochodzenia, nerwobólach, przeziębieniach, migrenach, bólach reumatycznych i w stanach gorączkowych.

Syndrom uzależnienia

Od dawna najbardziej krytykowane były tabletki z krzyżykiem. Nie tylko...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 649

Spis treści
Zamów abonament