Dużym autem pojedzie tylko kierowca z uprawnieniami
Obowiązkiem przedsiębiorcy wykonującego przewozy na potrzeby własne dużymi samochodami jest zatrudnianie kierowców na umowę o pracę
Właściciele firm mogą też samodzielnie prowadzić auto. Nie mogą natomiast zatrudniać kierowców na umowę cywilnoprawną. Takich ograniczeń nie ma dla prowadzących pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t i zabierających mniej niż dziewięć osób łącznie z kierowcą (bo nie są to wtedy przewozy na użytek własny).
Przedsiębiorcy używający w swoich firmach samochodów mają też obowiązki wobec zatrudnionych przez siebie kierowców. Zależą one od tego, jakiego rodzaju pojazd prowadzi kierowca i w jakiej formie jest zatrudniony. Więcej obowiązków dotyczy kierowców dużych pojazdów podlegających przepisom ustawy o transporcie drogowym.
Poinformuj o przepisach
Zacznijmy od tego, że pracodawcy muszą informować kierowców o obowiązujących ich przepisach. Nie jest to wcale proste, bo są one porozrzucane po wielu aktach prawnych. Ponadto niektóre regulacje nie są całkiem jasne nawet dla ekspertów.
Konieczne badania
Kierowców przewożących na potrzeby własne (czyli jeżdżących autami powyżej 3,5 t dopuszczalnej masy całkowitej i pojazdami przewożącymi więcej niż dziewięć osób łącznie z kierowcą) dotyczą przepisy ustawy o transporcie drogowym, choć są one nieco łagodniejsze niż przy zarobkowym transporcie drogowym.
Szoferzy nie muszą mieć ukończonych 21 lat ani skończyć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta