Euro a integracja polityczna
Euro to projekt zmierzający głównie do ściślejszej integracji politycznej Unii Europejskiej. czasami jest to próba zjednoczenia na siłę - prof. Jacek Karwowski, Akademia Ekonomiczna we Wrocławiu.
plus: wspólnota
Przystąpienie do euro może wzmocnić pozycję polityczną Polski w UE lub – argumentując odwrotnie – nieprzystąpienie może pozycję osłabić
To jeden z argumentów zwolenników wejścia do euro. Kraje należące do Unii Gospodarczo-Walutowej podejmują najważniejsze decyzje gospodarcze dotyczące Unii Europejskiej. Przedstawiciele tych państw spotykają się w nieformalnym gronie, ustalają wspólne stanowisko, coraz częściej odgrywają ważną rolę na arenie międzynarodowej. Wstąpienie do strefy euro pozwoliłoby uczestniczyć przedstawicielom Polski w ważnych spotkaniach politycznej elity.
Siła Eurogrupy
Tym nieformalnym gronem jest tzw. Eurogrupa. Składa się z ministrów państw strefy euro odpowiedzialnych za sprawy gospodarcze i finansowe. Spotykają się oni zawsze dzień przed posiedzeniem Ecofinu, czyli Rady Unii Europejskiej ds. Gospodarczych i Finansowych, która jest ciałem prawodawczym Wspólnoty. Na spotkanie Ecofinu przybywają szefowie resortów finansów ze wszystkich państw UE. Ale bardzo często zastają tam już pewne ustalenia, nad którymi najwięksi gracze nie chcą nawet toczyć szerszej dyskusji.
Podczas spotkań Eurogrupy jej członkowie często ustalają wspólne stanowisko, które prezentują na forum UE. Zdaniem wielu ekspertów te forum może się stawać coraz ważniejszym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta