Zniesienie niepewności związanej ze zmiennością kursu złotego
Kraje, które przyjęły euro, wcale nie zanotowały nadzwyczajnego wzrostu eksportu - prof. Andrzej Kaźmierczak, Szkoła Główna Handlowa.
plus: gospodarka
Zmienność kursu walutowego jest obecnie jednym z głównych problemów polskich firm eksportowych
Grupą, która jest najbardziej zainteresowana wprowadzeniem euro, są eksporterzy. To oni w swojej działalności gospodarczej mocno odczuwają konsekwencje zmiany kursu złotego.
Z badań GUS wynika, że prawie co druga firma, która zatrudnia przynajmniej 50 osób, zajmuje się też sprzedażą na rynki zagraniczne. Wartość polskiego eksportu w 2007 roku po raz pierwszy przekroczyła 100 mld euro, czyli wyniosła ponad 30 proc. PKB. W czasach kiepskiej koniunktury na początku XXI w. to eksport ciągnął gospodarkę i ratował ją przed recesją. A z ostatnich badań NBP wynika, że zmiany kursu są problemem dla coraz większego odsetka przedsiębiorstw w Polsce.
Zdaniem Witolda Orłowskiego najważniejszą korzyścią z przyjęcia euro jest zatrzymanie aprecjacji złotego, co wspomoże polski eksport, a zatem zwiększy wzrost gospodarczy. Uważa on, że dalsze umacnianie się polskiej waluty w nadchodzących latach jest nieuniknione. Utrudnia to życie firmom. Orłowski wskazywał, że przewidywalność kursu walutowego ma duże znaczenie dla inwestorów zarówno w krajach rozwijających się, jak rozwiniętych. – Niedawno Honda ogłosiła, że nie zbuduje kolejnego zakładu w Wielkiej Brytanii, bo silny funt sprawia, że eksport z tego kraju staje się coraz mniej opłacalny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta