Zamknięte wspólnoty
Wobec narastającej, również ze strony Kościoła, presji, by wyrzucić Żydów poza nawias społeczeństwa, na porządku dziennym zaczęła stawać sprawa odizolowania ich od chrześcijańskiego otoczenia.
Przepisy dotyczące przymusowego osiedlania Żydów w specjalnie do tego wyznaczonych miejscach uchwalił już w 1213 r. Sobór Laterański IV. Wprowadzenie tych norm w życie było tym łatwiejsze, że spotkało się z akceptacją ze strony samych Żydów. Zgoda na odcięcie od świata zewnętrznego wynikała w dużym stopniu z łatwiejszego organizowania sobie życia codziennego zgodnego z nakazami judaizmu przez wspólnotę mieszkającą razem. To wspólne zamieszkiwanie odsuwało ryzyko asymilacji, np. poprzez małżeństwa mieszane.
Zgoda na odcięcie od świata zewnętrznego wynikała w dużym stopniu z łatwiejszego organizowania sobie życia codziennego zgodnego z nakazami judaizmu przez wspólnotę mieszkającą razem
Przykre doświadczenia z przeszłości (pogromy i wypędzenia) umacniały więzi w obrębie społeczności żydowskiej
W większości miast zamieszkiwali początkowo stosunkowo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta