Jak skutecznie bronić się przed wpisaniem do rejestru dłużników
Umieszczenie na liście dłużników to dla firmy zła wiadomość. Traci przez to wiarygodność, ma problemy z uzyskaniem kredytów. Można się jednak przed tym uchronić
Metody obrony określa ustawa z 14 lutego 2003 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych (DzU z 2003 r. nr 50, poz. 424 ze zm.).
Gdy otrzymamy wezwanie do zapłaty z groźbą wpisania do oficjalnego rejestru dłużników, to mamy kilka wyjść, w tym oczywiście spłatę długu. Badania rynkowe przekonują, że zdecydowana większość dłużników spłaca szybko swoje zobowiązania, gdy dostanie informację, że będzie wpisana do rejestru, albo tuż po dokonaniu takiego wpisu. Nie zawsze jednak całkowita splata długu jest możliwa.
Sprostowanie błędnych informacji
Firma może żądać od przedsiębiorcy, który przekazał o niej informacje do rejestru dłużników, aby je sprostował. Uprawnienie to przysługuje, gdy dane te są nieaktualne, niepełne, błędne lub naruszają ustawę. Chodzi o ich uzupełnienie, uaktualnienie, poprawienie, a nawet – kiedy są spełnione odpowiednie warunki – usunięcie z listy biura informacji gospodarczej (BIG). Regulaminy BIG zawierają procedury aktualizacji i usuwania informacji gospodarczych.
Uwaga! W biurach informacji gospodarczej nie umieszcza się danych o wygasłych zobowiązaniach. Chodzi m.in. o sytuacje, gdy dłużnik już zapłacił zaległość (spełnił świadczenie), doszło do wzajemnego potrącenia wierzytelności, zwolnienia z długu itp.
W regulaminie Krajowego Rejestru Długów przewidziano, że biuro z własnej inicjatywy usunie dane o dłużniku na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta