Gdzie szukać kapitału na rozwój biznesu
Firma, która nie ma jeszcze na tyle silnej pozycji, aby wejść na giełdę, może próbować zgromadzić kapitał poprzez inwestycje typu private equity lub venture capital
Niejednokrotnie, zwłaszcza w wypadku inwestycji typu venture capital, jest to atrakcyjniejszy dla przedsiębiorców model z tego względu, że nie każdy z nich może sprostać wymogom stawianym przez rynek kapitałowy. Warto jednak zadać sobie pytanie, z czego wynika szczególny charakter tego typu inwestycji i jakie są jej cechy w aspekcie samej transakcji M&A (ang. mergers and acquisitions – fuzje i przejęcia).
Nie boją się ryzyka
Chociaż pojęcia funduszu private equity oraz venture capital używane są niejednokrotnie zamiennie, należy zwrócić uwagę na różnice pomiędzy nimi. Tym, co w dużej mierze wyznacza wspólne ramy inwestycji venture capital oraz private equity, jest określenie profilu targetu, czyli spółki, w której dokonywana jest inwestycja. Fundusze PE/VC dokonują inwestycji określanych mianem wysokiego ryzyka, co wynika z faktu, iż spółki, w których nabywane są udziały/akcje, prowadzą działalność mającą, co do zasady, charakter innowacyjny, nowatorski. Takie inwestycje gwarantują wysokie stopy zwrotu kapitału zainwestowanego jedynie w sytuacji osiągnięcia sukcesu, przy czym ryzyko niepowodzenia przedsięwzięcia jest znaczne.
Istotną cechą inwestycji funduszy PE/VC jest to, że jest ona z założenia ograniczona czasowo. Chodzi bowiem o transakcję stricte finansową, nastawioną na uzyskanie dużego zwrotu, głównie poprzez wyjście z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta