Zanim rozliczysz się z fiskusem, sprawdź plan zagospodarowania
Dostawa gruntów jest co do zasady opodatkowana VAT. Transakcja będzie jednak zwolniona z daniny, gdy sprzedajemy puste działki i nie są to tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę
Jak się przekonać, czy mamy do czynienia z takim terenem? Dowiemy się tego m.in. z planu zagospodarowania przestrzennego.
Grunt jak towar
Art. 5 ustawy o VAT mówi, że opodatkowane VAT są m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Definicję towaru znajdziemy w art. 2 pkt 6 ustawy o VAT. Są nim rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
Dostawa gruntu jest zatem opodatkowana, i to stawką VAT 22 proc. Ustawodawca zdecydował się jednak na wprowadzenie zwolnienia. W myśl art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT zwolniona od podatku jest dostawa terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. VAT podlegają zatem jedynie grunty zabudowane, budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.
Ustawa o VAT nie definiuje jednak pojęcia teren budowlany. Nie mówi też nic o terenach przeznaczonych pod zabudowę.
Tereny budowlane
Jak ustalić znaczenie tych pojęć? Wydawać by się mogło, że definicji terenu budowlanego szukać powinniśmy w rozporządzeniu ministra rozwoju regionalnego i budownictwa z 29 marca 2001 r. w sprawie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta