Najstarszy, ale coraz bardziej nowoczesny
Dobra dydaktyka i badania naukowe – to według władz Uniwersytetu Jagiellońskiego recepta na sukces
– Przyjęliśmy zasadę, że szkoła wyższa powinna wspierać się na dwóch filarach: dobrej dydaktyce i badaniach naukowych. Konsekwentnie się tego trzymamy, poprawiamy jakość kształcenia oraz zwiększamy naszą siłę naukową – mówi rektor prof. Karol Musioł.
Atutem najstarszej polskiej uczelni są m.in. proporcje między uczącymi a nauczanymi: na prawie 46 tys. studentów przypada 3,6 tys. pracowników naukowych, w tym ponad 1 tys. doktorów habilitowanych i profesorów.
UJ nie kształci nadmiernej liczby studentów na studiach płatnych. Jest ich tylko 35 procent. Ma też najlepiej rozwinięte studia doktoranckie w Polsce, dobrą kadrę do ich prowadzenia oraz ponad 2,1 tys. doktorantów. – Nasi naukowcy mają niskie pensum godzin zajęć ze studentami, aby mogli więcej czasu poświęcać pracy naukowej. Z sukcesem zdobywają granty na badania w licznych konkursach krajowych i międzynarodowych – wylicza rektor Musioł. Wszystkie wydziały krakowskiego uniwersytetu z wyjątkiem części geograficzno-geologicznej Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi) posiadają najwyższą I kategorię przyznaną przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Krajową renomę naukową mają m.in. biotechnologia, fizyka, chemia, prawo, socjologia, polonistyka, studia medyczne, europejskie i międzynarodowe.
Uczelnia oferuje 48...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta