Historia trzech przyjaciół
Rocznica śmierci Stanisława Pyjasa. Przyjaźń, zdradę i uparte poszukiwanie prawdy pokazuje dokumentalny film „Trzech kumpli”, który wczoraj w Krakowie miał swoją premierę. Jak potoczyły się ich dalsze losy?
Ta historia zaczyna się w latach 70. w Krakowie. Jej bohaterami są trzej przyjaciele, studenci polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego: Staszek Pyjas, Lesław (zwany Leszkiem) Maleszka i Bronek Wildstein.
Noszą długie włosy, nie mają przed sobą tajemnic, jeżdżą autostopem, zaczytują się w literaturze iberoamerykańskiej i książkach zakazanych w PRL. Fascynuje ich kontrkultura i legenda paryskiego marca ,68. Buntują się przeciw socjalistycznej rzeczywistości, współpracują z Komitetem Obrony Robotników, interesuje się nimi SB.
Na czołową postać w opozycyjnym ruchu studenckim w Krakowie wyrasta Staszek Pyjas. Zebrał najwięcej podpisów pod listem w obronie aresztowanych robotników Radomia i Ursusa. Obserwuje go od ośmiu do 12 tajnych współpracowników bezpieki. Z trójki bardzo bliskich sobie przyjaciół Staszek najbardziej jest artystą, ma talent literacki, chce być pisarzem.
Oficjalna wersja i niewyjaśnione kulisy
7 maja 1977 roku w sieni kamienicy przy ul. Szewskiej 7 znaleziono ciało Pyjasa. Oficjalna wersja: pijany student spadł ze schodów i zachłysnął się krwią. Przyjaciele nie mieli wątpliwości, że to sprawa esbeków.W proteście Wildstein i Maleszka wraz z innymi krakowskimi studentami zorganizowali wielotysięczny czarny marsz i założyli Studencki Komitet Solidarności. Jednak do pełnego wyjaśnienia kulis tej sprawy i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta