Musimy zacząć więcej pracować
By Polska mogła utrzymać wysokie tempo wzrostu gospodarczego w perspektywie nie kolejnych kilku, ale co najmniej kilkudziesięciu lat, musi zacząć pracować więcej Polaków
Od 2003 r. liczba pracujących w Polsce zwiększyła się o ponad 1,6 mln osób, w tym tylko w 2007 r. o prawie 650 tys. osób. W tym okresie stopa bezrobocia obniżyła się dwukrotnie, z 19,6 do 9,6 proc. Tak dynamicznej poprawy sytuacji na rynku pracy Polska nie notowała od początku transformacji. Mimo to w 2007 r. udział pracujących w wieku 15 –64 lat wynosił jedynie 57 proc. Był to jeden z najniższych poziomów wśród wszystkich krajów UE.
W Europie Zachodniej udział pracujących w populacji jest przeciętnie o prawie 10 pkt proc. wyższy niż Polsce. Liczba pracujących w naszym kraju musiałaby wzrosnąć o prawie 2,6 mln osób, abyśmy zrównali się z tymi krajami pod względem poziomu zatrudnienia. Jeżeli taki przyrost liczby pracujących udałoby się nam osiągnąć w okresie dziesięciu lat, to tylko z powodu zwiększonych nakładów pracy roczne tempo wzrostu gospodarczego mogłoby być w Polsce wyższe od 1 do 1,6 pkt. proc. To jest możliwe. Na przykład w Irlandii dziesięć lat temu udział pracujących wśród osób w wieku produkcyjnym był niemal taki sam jak teraz w Polsce. Dzisiaj jest on wyższy prawie o 13 pkt proc.
W krajach OECD odsetek pracujących wśród osób w wieku 20 – 24 lat, które się nie uczą, wynosi aż 80 proc.
Równie imponującą poprawę sytuacji na rynku pracy w ostatnich latach odnotowano w Hiszpanii. Od 2000...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta