Działka może być opodatkowana tak samo jak budynek
Przy sprzedaży budynków trwale związanych z gruntem nie wyodrębniamy z podstawy opodatkowania jego wartości. Możemy więc czasem zapłacić zamiast 22 tylko 7 proc. VAT albo skorzystać ze zwolnienia
Jak mówi art. 29 ust. 5 ustawy o VAT, opodatkowanie gruntu zabudowanego ustalamy według zasad obowiązujących dla budynków lub budowli. Możliwe jest zastosowanie zwolnienia albo 7- bądź 22-proc. stawki podatku. W zależności zatem od tego, co będzie przedmiotem transakcji, grunt będzie opodatkowany lub zwolniony.
Budowle używane
Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT od podatku zwolniona jest dostawa towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Budynki, budowle lub ich części można uznać za używane, jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej pięć lat (art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT).
Ostrożnie z ulepszeniami
Mówiąc o konsekwencjach podatkowych dostawy starego budynku lub budowli, warto pamiętać o treści art. 43 ust. 6 ustawy o VAT. Przepis ten mówi, że zwolnienia nie stosujemy, jeśli przed wprowadzeniem obiektu do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki (uprawniające do odliczania naliczonego VAT) poniesione przez podatnika na jego ulepszenie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta