Ile zyskujemy na jednorazowej amortyzacji i co zrobić w czasie przerwy w produkcji
Eksperci Szymon Karpiński i Grzegorz Młynarczyk, doradcy podatkowi, partnerzy w Sendero tax & legal we Wrocławiu odpowiadają na pytania związane z zasadami amortyzacji środków trwałych
Kiedy wystąpić o zaświadczenie
Zakład budżetowy mający status małego podatnika kupił w sierpniu ubiegłego roku środek trwały, który można jednorazowo zamortyzować. Ze względu na uproszczony sposób opłacania podatku CIT amortyzacji dokonano 31 grudnia 2007 r. Odpis ujęto w kosztach podatkowych w deklaracji CIT-8 za 2007 r. składanej w marcu 2008 r. W związku z tym zakład zapłacił mniejszy podatek w bieżącym roku, ale za rok poprzedni. Kiedy skorzystał z pomocy publicznej, czy w momencie dokonania odpisu amortyzacyjnego, czy składania deklaracji? Jest to ważne, gdyż tylko w ciągu dwóch miesięcy można uzyskać zaświadczenie o pomocy de minimis.
Mali podatnicy (oraz nowe firmy) mogą jednorazowo zamortyzować środki trwałe zaliczone do grup 3 – 8 Klasyfikacji Środków Trwałych, z wyłączeniem samochodów osobowych. Łączna kwota odpisów nie powinna przekroczyć 50 tys. euro w danym roku podatkowym. Rozwiązanie to jest pomocą publiczną de minimis w zakresie i na zasadach określonych w bezpośrednio obowiązujących aktach prawa wspólnotowego. Dokonanie jednorazowego odpisu amortyzacyjnego wpłynie więc na wysokość przysługującego wsparcia.
Przypomnijmy, że pomoc de minimis jest pomocą publiczną, której łączna wysokość w okresie trzech lat podatkowych nie może przekroczyć równowartości 200 tys. euro (100 tys. euro w sektorze transportu drogowego)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta