Zjeść i zjeść, czyli diety fatalne
Słowo „dieta” pochodzi od greckiego diaitia, co oznacza „sposób życia”, a w szczególności odżywiania się. Od starożytności ludzie mieli świadomość, że to, co jedzą, ma wpływ na ich samopoczucie, oraz że poszczególne rośliny i produkty mogą mieć dobry, ale też i zły wpływ na ich zdrowie. Wiedza na ten temat zawsze jednak była niepełna.
W formie kalendarium zgonów znanych postaci historycznych (sporą część tych informacji zawdzięczam osobliwej książce Isabelle Bricard „Leksykon śmierci wielkich ludzi”) sporządziłem listę fatalnych skutków niewłaściwego odżywiania się lub błędnego zastosowania produktów kulinarnych w terapiach aplikowanych przez dawnych medyków. Nie liczę tych, którzy zostali z premedytacją otruci albo umarli z głodu.
Na początku wypada umieścić Buddę, który mimo swej boskości zmarł po zjedzeniu niewłaściwych grzybów.
W roku 570 p.n.e. grecki poeta Anakreont udusił się pestką winogrona. „Kiedy wysysał sok z owocu winnej latorośli podgrzanego przez słońce, aby wzmocnić swe wątłe siły, pestka utknęła mu w gardle, pozbawiając go życia” – napisał później jeden z historyków.
W czasach Lukullusa,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta