Wskutek odwołania od decyzji możesz zapłacić wyższy podatek
Izba skarbowa nie może zmienić decyzji urzędu na niekorzyść wnoszącego odwołanie. To zasada zapisana w ordynacji podatkowej, są jednak od niej wyjątki
O zakazie wydania decyzji na niekorzyść odwołującego się mówi art. 234 ordynacji podatkowej. Nazywa się go zakazem reformationis in peius. Chodzi o to, aby groźba pogorszenia sytuacji nie powstrzymywała od kwestionowania rozstrzygnięcia urzędu. Zmiana decyzji wbrew temu zakazowi jest rażącym naruszeniem prawa.
Jednakże od zasady zapisanej w art. 234 ordynacji podatkowej są ważne w praktyce wyjątki. Mogą one odebrać pewność, że jeśli odwołanie przyniesie zmianę, to tylko na korzyść.
Przede wszystkim trudne może okazać się samo ustalenie, czy konkretna zmiana decyzji następuje „na niekorzyść strony”. Oczywiste jest to z reguły wówczas, gdy kwota, jaką przyszłoby płacić podatnikowi zgodnie ze zmienioną decyzją (wydaną w II instancji), jest wyższa niż wynikająca z decyzji kwestionowanej. Nie jest zmianą na niekorzyść utrzymanie zaskarżonej decyzji w mocy.
Kiedy zmiana na niekorzyść
W wyroku z 30 listopada 2005 r. (III SA/Wa 1030/04) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził, że pojęcie „zmiana na niekorzyść strony”, którym posługuje się art. 234 ordynacji podatkowej, należy interpretować wyłącznie w znaczeniu wpływu na wysokość zobowiązania podatkowego. Obowiązki bowiem i uprawnienia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta