Użytkowanie wieczyste nie będzie musiało trwać wiecznie
Proces przekształceń prawa użytkowania wieczystego gruntów w prawo ich własności przebiega powoli i opornie. Niewiele pomagają, a wręcz szkodzą, częste nowelizacje przepisów w tej dziedzinie. Co należy zrobić, aby ten stan zmienić?
Zaprosiliśmy do debaty na ten temat praktyków i ekspertów.
Udział w niej wzięli poseł Piotr Krzywicki, który aktywnie uczestniczył w pracach nad ustawami przekształceniowymi w Sejmie, Piotr Podleś, autor niedawno wydanej monografii dotyczącej użytkowania wieczystego, Mirosław Gdesz, orzekający w sądzie administracyjnym autor komentarza do obowiązującej ustawy przekształceniowej, a także Marcin Bajko, dyrektor Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m. st. Warszawy.
Nie ma najnowszych statystyk mówiących, ilu jeszcze jest użytkowników wieczystych i jak przebiegają przekształcenia. Można jednak przyjąć, że od 29 lipca 2005 r., kiedy to uchwalono obowiązującą ustawę przekształceniową (DzU nr 175, poz. 1459), sytuacja nie zmieniła się istotnie. Szacowano wówczas, że w użytkowaniu wieczystym pozostaje blisko 400 tys. ha, w tym 55 tys. w rękach osób fizycznych. Liczba użytkowników, w tym spółdzielców, sięga prawdopodobnie 2,5 mln.
Historia nieudolności
Zdaniem uczestników naszej debaty jedna z głównych przyczyn niepowodzeń to złe określenie w kolejnych ustawach zakresu podmiotowego i czasowego obowiązywania ich przepisów.
Zdaniem Mirosława Gdesza jest to również historia przypadku. W ustawach z lat 1997, 2001 i 2005 wyznaczano zupełnie przypadkowe granice czasowe. Ostatni przykład to 13...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta