Szympansy, jak my, potrafią współczuć
Nasi zwierzęcy krewni mają zwyczaj przytulać się i całować na pocieszenie, potrafią też używać symboli
Lubimy myśleć o sobie jako o gatunku wyjątkowym, który jako jedyny potrafi współdziałać w grupie, posługiwać się narzędziami czy tworzyć kulturę. Tymczasem naukowcy zajmujący się badaniem małp co chwila stawiają tę naszą wyjątkowość pod znakiem zapytania i coraz bardziej przybliżają nam zwierzęcych krewniaków.
– Szympansy, gdy czują się odepchnięte i pokrzywdzone, chętnie przyjmują od swoich współbraci wyrazy wsparcia – twierdzi dr Orlaith N. Fraser z Liverpool John Moores University, który badał zachowania małp w zoo w Chester. Wnioski te ukazały się drukiem w najnowszym numerze „Proceedings of the National Academy of Sciences”. Z badań tych wynika, że zwierzęta nie szczędzą swoim pokrzywdzonym ziomkom całusów w czubek głowy i plecy, a także czule ich obejmują, co wyraźnie poprawia ich samopoczucie.
– To dowodzi istnienia u tych małp empatii, a więc zdolności współczucia, którą do niedawna uważano za typowo ludzką cechę – uważa Fraser.
To...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta