Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ukraińscy wspólnicy mogą wykorzystywać niejasności przeciwko polskim partnerom

12 sierpnia 2008 | Dobra firma | Grażyna Dzwonkowska Tomasz Lubas
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

Dzięki niejasnym przepisom na Ukrainie większościowy udziałowiec może zostać wyłączony ze spółki z o.o. przez mniejszościowego. Co gorsza, często nie dostanie nawet zwrotu tego, co włożył w interes

Każdy założyciel spółki z o.o. na Ukrainie powinien pamiętać, że dzisiejszy partner w interesach może wkrótce okazać się jego największym wrogiem. Zwłaszcza gdy partnerem tym jest Ukrainiec.

Niebezpieczne konflikty

Przyczyn tego jest wiele. Poróżnić mogą poglądy na temat zarządzania spółką, rozbieżne oczekiwania co do wyników wspólnie prowadzonego biznesu czy też sposobów finansowania wspólnej działalności – przy czym strona ukraińska zdecydowanie preferuje nakładanie obowiązku podwyższania kapitału statutowego w spółce.

Warto tu wspomnieć, że podwyższenie kapitału następuje najczęściej wyłącznie ze środków partnera polskiego, a co więcej – nie prowadzi to do zmiany proporcji udziałów posiadanych przez poszczególnych wspólników (co wynika z reguły z zapisów statutowych).

Gdy dojdzie do konfliktu, wspólnicy często starają się przejąć całkowitą kontrolę nad spółką, wyrzucając niewygodnego partnera. Dzieje się to na podstawie bardzo nieprecyzyjnych przepisów ukraińskich.

Artykuł 64 ust. 1 ustawy o spółkach gospodarczych przewiduje, że „uczestnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, który systematycznie nie wykonuje lub w należyty sposób nie wykonuje obowiązków albo własnym działaniem przeszkadza w osiągnięciu celów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8089

Spis treści
Zamów abonament