Powieści silne słabością
Inne powieści, takie jak „Dwór”, „Spuścizna”, „Rodzina Muszkatów”, „Szosza” czy „Wrogowie”, nie należą do najwybitniejszych artystycznych osiągnięć pisarza; arcydzieł należy raczej szukać wśród opowiadań takich jak „Gimpel Głupek”, „Ostatni demon”, „Mali szewcy”, „Spinoza z ulicy Rynkowej” czy „Tajbełe i jej demon”.
Jego powieści mają trochę charakter kronik rodzinnych, trochę tradycyjnych powieści obyczajowych. Jednak mimo swych słabości cieszą się wielkim powodzeniem. Bo przede wszystkim są pisane prostym językiem, prezentują obfitość wątków, ich bohaterowie, choć czasem zbyt schematyczni, to ludzie z krwi i kości, targani sprzecznymi namiętnościami, uwikłani w szereg skomplikowanych problemów.
Dla żydowskich czytelników są one atrakcyjne ze względu na szczegółowy i barwny obraz społeczności, w której się wychowali lub z której pochodzą ich rodzice czy dziadkowie. Czytelnika amerykańskiego i zachodnioeuropejskiego pociąga głównie egzotyka. Natomiast polski czytelnik znajdzie tu oprócz egzotyki interesujący obraz społeczeństwa polskiego przedstawiony przez pisarza,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta