Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polska tratwa

12 sierpnia 2008 | Sport | Paweł Wilkowicz
Zwycięska sztafeta USA. W wodzie Jason Lezak, stoją Michael Phelps (z lewej) i Garrett Weber-Gale
źródło: REUTERS
Zwycięska sztafeta USA. W wodzie Jason Lezak, stoją Michael Phelps (z lewej) i Garrett Weber-Gale

W fantastycznym wyścigu sztafet 4 razy 100 m dowolnym padły dwa rekordy świata – z pięciu tego dnia – a Michael Phelps zdobył drugi złoty medal. Otylia Jędrzejczak staje dziś do ostatniej walki: na 200 m stylem motylkowym

Jeśli jest po godz. 10 czasu pekińskiego, to znaczy, że trzeba już wypatrywać na trybunach olimpijskiej pływalni sławnych twarzy, bo Michael Phelps zaraz będzie walczył o kolejne złoto. Tym razem niedaleko George’a Busha i jego świty usiadł Bill Gates. Czekał na nich najwspanialszy jak dotąd wyścig igrzysk.

To miała być najwyższa przeszkoda na drodze Phelpsa do pobicia rekordu Marka Spitza i chyba rzeczywiście była. Przed ostatnią zmianą sztafety 4x100 m stylem dowolnym drużyna USA zajmowała dopiero trzecie miejsce. Phelps skończył pracę wcześniej, teraz był już tylko kibicem. Popłynął na pierwszej zmianie, pobił rekord USA, ale jeszcze szybszy był Eamon Sullivan z Australii. Do niego należy teraz nowy rekord świata – 47,24.

Milion dolarów nie odpływa

Następni dwaj Australijczycy obronili przewagę wywalczoną przez Sullivana, szybsi od Amerykanów byli również Francuzi, a mieli jeszcze na ostatniej zmianie Alaina Bernarda, dotychczasowego rekordzistę. Drugi złoty medal był coraz dalej od Phelpsa, razem z nim oddalał się milion dolarów premii za poprawienie wyczynu Spitza.

Za Mattem Targettem z Australii skoczył do wody Bernard, monstrum pływania, a za nimi Jason Lezak. Australijczyk został z tyłu, ale Bernard, ruszając na ostatnią pięćdziesiątkę, wyprzedzał jeszcze Lezaka o pół długości ciała. Amerykanin z każdym przeciągnięciem ręki w wodzie był coraz bliżej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8089

Spis treści
Zamów abonament