Bojowcy Irgunu śladem POW
Prawicowi żydowscy dywersanci, którzy byli utrapieniem dla brytyjskich władz Palestyny, zostali przeszkoleni przez służby specjalne II RP
Strzelanie, walka wręcz, konstrukcja materiałów wybuchowych, zasady taktyki i strategii na nowoczesnym polu bitwy, partyzantka, konspiracja i dywersja. W 1939 roku najlepsi specjaliści wojskowi Rzeczypospolitej intensywnie szkolili na specjalnym obozie w Andrychowie pod Wadowicami żydowskich nacjonalistów. Ludzi, którzy później stali się kadrą dowódczą i najbardziej walecznymi bojownikami Irgunu.
– Ludzie ci już nie żyją. 20 lat temu rozmawiałem jednak z wieloma z nich. Zgodnie mówili, że szkolenia w Polsce dały im niezwykle dużo. Z ludzi, którzy nie mieli profesjonalnego wykształcenia wojskowego, stworzyły konspiratorów i żołnierzy, którzy mogli stawić czoła Brytyjczykom zarządzającym w latach 30. i 40. Palestyną – powiedział „Rz” izraelski historyk dr Laurence Weinbaum.
Członkowie Irgunu, organizacji założonej przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta