Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mały człowieczek

12 sierpnia 2008 | Żydzi polscy | Monika Adamczyk-Garbowska
Okładka „Podróży Beniamina Trzeciego” M. M. Sforima
źródło: ŻIH
Okładka „Podróży Beniamina Trzeciego” M. M. Sforima
Mendele Mojcher Sforim, właściwie Szalom Jaakow Abramowicz (1835 – 1917), zwany „dziadkiem literatury żydowskiej”
źródło: ŻIH
Mendele Mojcher Sforim, właściwie Szalom Jaakow Abramowicz (1835 – 1917), zwany „dziadkiem literatury żydowskiej”

Za trzech wielkich klasyków literatury żydowskiej uznawani są Mendele Mojcher Sforim (1836 – 1917), Icchok Lejb Perec (1852 – 1915) i Szolem Alejchem (1859 –1916). Mendele Mojcher Sforim to literacki pseudonim urodzonego na Białorusi Szolema Jakuba Abramowicza, który znaczy „Mendele, sprzedawca książek”.

Jego pierwsze opowiadanie „Dos klejne menczele” (Mały człowieczek) opublikowane w 1864 r. we wspomnianym wyżej dodatku „Kol mewaser” otwiera nowy rozdział literatury żydowskiej. Mały, zwykły człowieczek nękany biedą i kłopotami – bohaterowie tacy, na przemian tragiczni i komiczni, pojawiać się będą później na kartach utworów wielu pisarzy żydowskich (przejdą nawet do literatury amerykańskiej) i zostaną uwiecznieni w postaci przysłowiowego nieudacznika – „szlemiela”.

Klasyczny szlemiel, naiwniak i nieudacznik życiowy Beniamin oraz jego jeszcze bardziej niewykształcony i naiwny towarzysz podróży Senderł pojawiają się w heroikomicznej powieści „Podróże Beniamina”. Jej pierwszej adaptacji na język polski pt. „Don Kiszot Żydowski” dokonał Klemens Junosza Szaniawski (1849 – 1898), jeden z pierwszych pisarzy polskich, którzy przejawiali autentyczne zainteresowanie kulturą żydowską.

Brak okładki

Wydanie: 8089

Spis treści
Zamów abonament