Niemieckie zabytki skromne i gustowne
Na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO wpisano w lipcu sześć osiedli mieszkaniowych z pierwszych dekad XX wieku
Znalazły się na liście obok gotyckiej katedry w Kolonii. To niespodzianka. O ile modernistyczna Hala Ludowa we Wrocławiu, wpisana przed dwoma laty na tę samą listę, jest niepowtarzalnym dziełem, to czy osiedla bloków, które powstały pod wpływem Le Corbusiera, są już zabytkami? Nam blokowiska kojarzą się jak najgorzej. Z tanimi pudełkami z wielkiej płyty z okresu realnego socjalizmu, z których wiele najlepiej byłoby wyburzyć.
Ale na początku wyglądało to inaczej. Modernistyczne osiedla wyrastały w Europie ze szlachetnych idei społecznych. Ta awangarda architektury i socjalnego budownictwa miała oferować ludziom pracy przyzwoity standard życia za przystępną cenę. Słoneczne jedno-, pięciopokojowe mieszkania wyposażone w kuchnie i łazienki. Berlińskie osiedla z listy UNESCO z czasów Republiki Weimarskiej świadczą, że była to architektura funkcjonalna, ale wcale nie spod jednej sztancy.
Najwcześniej zbudowano osiedle Gartenstadt Falkenberg – Miasto Ogród Falkenberg – ze 128 mieszkaniami. W latach 1913 – 1916 według projektu Bruno Tauta. Powstało w opozycji do tradycyjnej mieszczańskiej architektury secesyjnej o bogatej rzeźbiarskiej formie. Domy na tym osiedlu różnią się wielkością i proporcjami. I nie tracą rodzinnego klimatu, bo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta