Dzięki pracy na roli podwładni mogą dostać wyższe świadczenia
Pracodawcy publiczni muszą ją bowiem wliczać podwładnym do stażu zatrudnienia, od którego zależy wysokość i samo prawo do dodatku stażowego czy nagrody jubileuszowej. Prywatni robią to na zasadzie dobrowolności
Dlaczego pracownicy starają się, aby wykonywana przez nich praca na roli została wliczona do stażu pracy? Bo może wpłynąć na ich niektóre uprawnienia pracownicze, np. wyższy dodatek stażowy czy szybciej wypłaconą wyższą nagrodę jubileuszową. Mają więc o co zabiegać pracownicy budżetówki, gdzie takie świadczenia są wypłacane. Ci spoza sfery budżetowej zwykle nie mają takiej motywacji, bo ich pracodawcy nie muszą wypłacać takich gratyfikacji. Ale są przecież inne uprawnienia, np. wyższy wymiar urlopu wypoczynkowego, który ustala się w odniesieniu do ogólnego stażu pracy. Na długość okresu wypowiedzenia praca na roli jednak nie wpłynie, bo to zależy od zakładowego stażu pracy, czyli wyłącznie okresów zatrudnienia u pracodawcy.
Liczą się lata i charakter zatrudnienia
Kiedy pracodawca musi uwzględnić pracę w gospodarstwie rolnym w stażu pracownika? Po pierwsze, gdy jej wliczenie wynika z przepisów, postanowień układu zbiorowego pracy albo porozumienia w sprawie zakładowego systemu wynagradzania.
Po drugie, gdy jest to jeden z rodzajów pracy wymienionych w art. 1 ustawy z 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (DzU nr 54, poz. 310, dalej ustawa).
Po trzecie, gdy pracownik przedstawi odpowiedni dokument potwierdzający taką pracę i nie występują okoliczności pozwalające...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta