Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Warunki dla firm muszą być lepsze

10 września 2008 | Ekonomia | Aleksandra Fandrejewska Danuta Walewska Joanna Cabaj
Polska na tle europy Środkowej i środkowej Azji. Polska nie ma się czym pochwalić ani w rankingu globalnym, ani nawet w zestawieniu obejmującym kraje Europy Środkowej i Środkowej Azji.  Tu najwyraźniej widać, ile musimy jeszcze zrobić, by nasza gospodarka oferowała właściwą przestrzeń dla biznesu.
źródło: Rzeczpospolita
Polska na tle europy Środkowej i środkowej Azji. Polska nie ma się czym pochwalić ani w rankingu globalnym, ani nawet w zestawieniu obejmującym kraje Europy Środkowej i Środkowej Azji. Tu najwyraźniej widać, ile musimy jeszcze zrobić, by nasza gospodarka oferowała właściwą przestrzeń dla biznesu.
Francois Colombie - przewodniczący Francuskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, szef RN Auchan Polska
źródło: Rzeczpospolita
Francois Colombie - przewodniczący Francuskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, szef RN Auchan Polska
Jerzy Krzanowski - współwłaściciel firmy Nowy Styl
źródło: Rzeczpospolita
Jerzy Krzanowski - współwłaściciel firmy Nowy Styl

Polska na 76. miejscu na Świecie. Znów spadliśmy w rankingu krajów przyjaznych przedsiębiorcom

Najwięcej przestrzeni dla przedsiębiorczości według rankingu Doing Business Banku Światowego od trzech lat oferuje Singapur. Tuż za nim są: Nowa Zelandia, USA, Hongkong, Dania i Wielka Brytania. Pierwszą dziesiątkę zamykają: Irlandia, Kanada, Australia i Norwegia. Polska jest bardzo daleko, na 76. miejscu. Nawet na tle regionu wypadamy blado, a jeszcze gorzej w stworzonej przez Bank Światowy kategorii krajów Europy Środkowo-Wschodniej i Środkowej Azji.

Ograniczyć biurokrację

– Zasada jest prosta: im więcej ingerencji państwa, tym gorzej dla biznesu. A w Polsce biurokracja jest bardzo rozbudowana, co znacząco utrudnia funkcjonowanie firm. Najtrudniej jest małym i średnim przedsiębiorcom – ocenia Robert Gwiazdowski, ekspert z Centrum im. Adama Smitha. Uważa on, że w naszym kraju mogłoby działać znacznie więcej drobnych firm, gdyby rejestracja działalności oraz procedury związane z jej prowadzeniem zostały uproszczone.

– Inne kraje się reformują, a u nas istotnych zmian nie ma. W końcu dojdziemy do sytuacji, która będzie zagrażała naszemu dalszemu rozwojowi – ostrzega Bohdan Wyżnikiewicz, wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Za brak postępów w ułatwianiu życia firmom Wyżnikiewicz wini instytucję uzgodnień międzyresortowych: – Urzędnicy średniego szczebla blokują zmiany, które mogą ograniczyć rolę administracji.

A właśnie zmiany w gospodarkach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8113

Spis treści
Zamów abonament