Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Po zmianie pensji dodatki średniotygodniowe ustalamy od aktualnej stawki

10 września 2008 | Dobra firma | Marta Gadomska

Jeżeli w połowie okresu rozliczeniowego podwyższamy lub obniżamy pracownikowi uposażenie, to dodatki za nadgodziny z tytułu przekroczenia normy średniotygodniowej rozliczamy według płacy z ostatniego miesiąca

Nie ma znaczenia, że praca w wolną sobotę czy niedzielę przypadła w okresie przed podwyżką.

– W firmie obowiązuje czteromiesięczny okres rozliczeniowy. Sobota jest dniem wolnym z racji przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Mimo to zatrudniony przepracował w tym dniu 12 godzin oraz odpowiednio osiem i dziesięć godzin w dwie niedziele. W czasie tego okresu rozliczeniowego zatrudniony dostał podwyżkę (ma stałe wynagrodzenie miesięczne), ale jednocześnie odebrano mu dodatek funkcyjny. Jak w takiej sytuacji zrekompensować pracę nadliczbową? Czy podstawę wyliczeń stanowi wynagrodzenie po podwyżce bez dodatku funkcyjnego z ostatniego miesiąca? A może powinniśmy rozliczyć każdą nadgodzinę oddzielnie, stosując wynagrodzenie z miesiąca, w którym wystąpiła?

Z przepisów wprost nie wynika, w jakim terminie należy płacić normalne wynagrodzenie oraz dodatki za nadgodziny dobowe i średniotygodniowe. Nie mówią one tym bardziej, co zrobić, jeżeli w trakcie okresu rozliczeniowego zmieni się podstawa ich wyliczeń. Eksperci radzą jednak, aby uwzględniać wysokość uposażenia z okresu, w którym zatrudniony nabył prawo do świadczeń za pracę nadliczbową. Odebranie bądź przyznanie jednego z dodatków wpływa tylko na wysokość normalnego wynagrodzenia. Dodatki za nadgodziny pozostają takie same, bo szacując ich wysokość, uwzględniamy tylko płacę zasadniczą.

Ile i za co...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8113

Spis treści
Zamów abonament