Można się domagać zwrotu lasów
Jeśli przed 1 września 1939 r. las został podzielony na parcele nie większe niż 25 ha, nie powinien przechodzić na własność państwa
Dawni właściciele lub ich spadkobiercy mogą domagać się od Skarbu Państwa jego wydania. Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego.
W sprawie chodzi o las o pow. 17 hektarów położony na Kaszubach. Pradziadek obecnych współwłaścicieli, będąc już właścicielem 39 ha sąsiadującego lasu, kupił go w 1928 r. W tym samym roku notarialnie darował jednemu z synów 10 ha, a drugiemu 7 ha dokupionego niedawno lasu.
Las darowany w 1928 roku
W 1945 r. cały ten obszar liczący 56 ha został przejęty przez państwo z powołaniem się na dekret PKWN z 12 grudnia 1944 r. o przejęciu niektórych lasów na własność Skarbu Państwa. W myśl art. 1 ust. 1 tego dekretu własnością Skarbu Państwa stały się wszystkie lasy i grunty leśne o obszarze ponad 25 ha stanowiące własność i współwłasność osób fizycznych i prawnych.
Na podstawie dekretu z 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej na własność państwa przeszły także lasy o mniejszej powierzchni, jeśli łącznie z gruntami rolnymi należącymi do tej samej osoby czy tych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta