Okolice Moskwy
Morenowe wzniesienia na północy dawnego Księstwa Moskiewskiego porastają rozległe świerkowe lasy, podobne do syberyjskiej tajgi. Na południu, za doliną Oki, zaczynają się, a raczej zaczynały, nim zamieniono je w pola uprawne, azjatyckie stepy.
Dzisiejszy obwód moskiewski to miejsce, gdzie od niepamiętnych czasów Europa spotykała się z Azją. Z moskiewskiego Kremla – wciąż jeszcze zmuszeni zabiegać o łaski chanów władających Złotą Ordą – książęta włodzimierscy i moskiewscy rozpoczęli „zbieranie” ziem ruskich, dając początek imperium, które swe granice oparło na Pacyfiku. Co najmniej dwukrotnie jego losy rozstrzygały się na wzgórzach na zachód od Moskwy, w okolicach Możajska – w 1812 r. i podczas ofensywy niemieckiej w 1941 r. Dziś te odległe o 100 kilometrów od Placu Czerwonego okolice, jak zresztą większość obwodu moskiewskiego, to niemal przedmieścia rozrastającej się stale rosyjskiej stolicy. Nad rzekami i w lasach Wyżyny Moskiewskiej z każdym rokiem przybywa dacz, a tradycyjne kołchozowe rolnictwo wypierane jest przez gospodarstwa specjalizujące się w uprawie warzyw, kwiatów i pieczarek.
Borodino
Dawne pobojowisko, nad którym, w pobliżu wsi Woroszyłowka, wznoszą się kopuły cerkwi i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta