Do kiedy należy płacić alimenty
Uzyskanie samodzielności przez dziecko powoduje zwolnienie rodziców z obowiązku alimentacji. Są jednak sytuacje, kiedy jego utrzymanie jest usprawiedliwione
Obowiązek alimentacyjny rodziców względem dzieci wynika z powinności troszczenia się o ich duchowy i fizyczny rozwój.
Jedyną okolicznością, od której zależy trwanie lub ustanie świadczenia alimentacyjnego, jest ustalenie, czy dziecko może utrzymać się samodzielnie. Praktyka uczy, iż nie można tego wymagać od dziecka małoletniego.
Przesłanką do powstania obowiązku alimentacyjnego jest pozostawanie w niedostatku. Sąd Najwyższy wyjaśnił, że niedostatek występuje wówczas, gdy uprawniony nie może w pełni własnymi siłami z własnych środków zaspokoić swoich usprawiedliwionych potrzeb.
Dziecko podejmuje naukę
Rodzice mają obowiązek dostarczać dziecku środków utrzymania i wychowania wówczas, gdy ukończyło już 18 lat, ale ciągle się uczy i nie ma żadnych własnych źródeł dochodu. Świadczenie przysługuje mu bez względu na wiek, z tym że dziecko pełnoletnie powinno wykazać, iż nie z własnej winy nie potrafi się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta