Czytelnicy pytają, dF odpowiada: Skróceniu wymówienia nie zawsze towarzyszy odszkodowanie
Pracownik złożył wypowiedzenie 5 września tego roku, z jednoczesną prośbą o skrócenie wymówienia z trzech miesięcy do miesiąca. Czy za dwa miesiące, o które nastąpi skrót, należy mu się wynagrodzenie? Kiedy wypowiedzenia się skończy: 4 czy 31 października 2008 r.?
Jeżeli szef i zatrudniony zgadzają się na skrócenie wypowiedzenia umowy o pracę, nie ma ku temu przeszkód. Pracownikowi nie przysługuje jednak w takim wypadku wynagrodzenie za pozostałą część wymówienia. W myśl art. 80 kodeksu pracy należy się ono bowiem za pracę wykonaną. Zgodnie z art. 36 § 6 kodeksu pracy strony mogą, już po dokonaniu wypowiedzenia, ustalić wcześniejszy termin rozwiązania angażu. Uzgodnienia takie nie zmieniają jednak trybu rozwiązania umowy o pracę. Przepis ten dopuszcza możliwość skrócenia wypowiedzenia i wcześniejszego rozstania za zgodą obu stron, stanowiąc jednocześnie, że umowa o pracę zostanie w świetle prawa rozwiązana za wypowiedzeniem.
Odpowiadając na drugie pytanie: według art. 30 § 21 kodeksu pracy wypowiedzenie umowy o pracę obejmujące tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność upływa odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca. W analizowanej sytuacji oznacza to, że wymówienie skrócone do miesiąca upływa 31 października 2008 r.