Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przedwyborczy wymarsz z Iraku

08 października 2008 | Publicystyka, Opinie | Stanisław Koziej

Polska zyskała na zaangażowaniu się w Iraku. Po tej operacji nasz głos w NATO i UE zaczął być wysłuchiwany uważniej i poważniej, niż to było wcześniej – pisze ekspert wojskowy

Polska w tym miesiącu kończy misję w Iraku po pięciu latach obecności wojskowej w tym kraju. Jaki jest jej bilans? Myślę, że warto ująć go w trzech wymiarach: politycznym, wojskowym i ekonomicznym. Każdy z nich jest inny.

Mamy swoje zdanie

Oceniam, że politycznie Polska zyskała na zaangażowaniu się w Iraku. Dobrze zrobiliśmy, że zdecydowaliśmy się włączyć do grupy kilkudziesięciu państw, które postanowiły aktywnie przeciwstawiać się ówczesnym zagrożeniom międzynarodowym, a nie biernie asystować w rozwoju wypadków. Poprzez tę decyzję Polska zyskała na swej podmiotowości strategicznej wśród sojuszników europejskich. Mam na myśli zarówno NATO, jak i UE. Do 2003 roku Polska traktowana była jako państwo drugiego lub trzeciego rzędu w Europie, jako państwo, które w ważnych sprawach powinno „siedzieć cicho”, jak obrazowo ujął to ówczesny prezydent Francji.

Podejmując decyzję o udziale w koalicji irackiej, inną niż niektórzy nasi ważni i silni europejscy partnerzy, pokazaliśmy, że mamy swoje zdanie, że nie musimy tylko podążać za innymi (kiedyś za ZSRR, teraz za liderami UE). Od tego czasu nasz głos na forach NATO i UE zaczął być wysłuchiwany uważniej i poważniej, niż to było dotąd. Jednym słowem, Polska wykazała się samodzielnością strategiczną i uzyskała większą podmiotowość polityczną w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8137

Spis treści
Zamów abonament