Właściciele odkrywek skarżą karne opłaty
Obecne karne opłaty za wydobywanie piasku i żwiru bez koncesji mogą zniszczyć każdego przedsiębiorcę. Ich wysokość ma zmienić dopiero przygotowywane nowe prawo geologiczne i górnicze
Na razie ustawodawcę wyręczają sądy. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego uchronił przed bankructwem przedsiębiorcę, któremu nakazano zapłacić 6 mln zł karnej opłaty eksploatacyjnej. Zgodnie z art. 85a ust. 1 prawa geologicznego i górniczego opłata za wydobywanie kopalin bez koncesji lub z rażącym naruszeniem jej warunków wynosi 80-krotność stawki opłaty eksploatacyjnej dla danego rodzaju kopaliny.
NSA nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy. Nakładając tak wysoką opłatę za wydobywanie piasku i żwiru, nie ustalono, czy chodziło o wydobywanie kruszywa bez koncesji czy z jej naruszeniem. Nie sprawdzono, z jakiego właściwie złoża ono pochodziło. Tymczasem z wizji lokalnej wynika, że piasek wydobywali z tego miejsca okoliczni mieszkańcy przez wiele lat – stwierdził sąd, uwzględniając skargę kasacyjną Ryszarda i Anny Gozdów (sygn. II GSK 293/08).
Niedokładne wyliczenia
Rocznie wydobywa się w Polsce ok. 160 mln ton kruszyw. Ryszard i Anna Gozdowie wydobywają piasek i żwir z działki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta