Odcinanie złotych spadochronów
Obecny kryzys finansowy ukróci hojność firm wobec ich prezesów. Na pierwszy ogień pójdą sowite odprawy, tzw. złote spadochrony, na które często mogą też liczyć szefowie dużych polskich firm
3,7 miliona euro to duże pieniądze, ale Axel Miller, żegnając się przed kilkoma dniami z posadą szefa francusko-belgijskiego banku Dexia, zapowiedział, że nie wystąpi po odprawę zapisaną w jego kontrakcie menedżerskim. Byłoby to zresztą trudne, bo rząd Francji, który wspólnie z władzami Belgii i Luksemburga uratował bank przed bankructwem, naciskał na pozbawienie Millera prawa do złotego spadochronu.
Z hojnej odprawy zrezygnował też Alan Fishman, który tylko przez kilka tygodni zajmował fotel prezesa Washington Mutual, upadłego giganta bankowości detalicznej w USA przejmowanego przez JP Morgan Chase. Miał prawo do 6 mln dolarów na pożegnanie, ale zapowiedział, że ich nie weźmie. Nie wiadomo jednak, czy odda 7,5 mln USD bonusu, który dostał na powitanie.
Z odprawami, a nawet bonusami za poprzednie lata,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta