Pytania o „malarstwo żydowskie”
Przełom XIX i XX wieku zaowocował w Europie, a szczególnie w Polsce, niebywałą liczbą żydowskich malarzy zajmujących się już nie tylko ornamentyką i tradycyjnymi iluminacjami, ale współczesną sztuką.
Historycy sztuki określają to jako niezwykłe i niezrozumiałe zjawisko, a było ono niewątpliwie wynikiem Haskali – żydowskiego oświecenia w drugiej połowie XVIII w., dążącego do zintegrowania ludności żydowskiej z nowoczesną kulturą europejską. W efekcie żydowscy artyści wyszli poza zamknięte kręgi nakazów religijnych zakazujących obrazowania i stworzyli nurt świeckiego malarstwa żydowskiego.
Prekursorem nurtu żydowskiego w sztuce był Maurycy Gottlieb. Malował obrazy ściśle związane z historią Żydów, odnoszące się do biblijnych przekazów, interpretujące podteksty filozoficzne modne w malarstwie akademickim, nawiązywał do tradycji i zwyczajów. Kontynuatorami tego nurtu byli między innymi tacy malarze jak Samuel Hirszenberg, Maurycy Trębacz, Artur Markowicz, Fryderyk Kleinman, Jankiel Adler. Zajmowali się prawie wyłącznie tematyką żydowską, działali artystycznie i ideowo w grupach twórczych, które same siebie określały jako organizacje malarzy żydowskich.
Nurt ten był silnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta