Tata w firmie też dostanie wolne, by zająć się dzieckiem
Jeśli szef zatrudnia ojca, powinien liczyć się z tym, że będzie musiał udzielić mu urlopu wychowawczego, a czasami również macierzyńskiego
Jeszcze niedawno pracodawca, przyjmując kobietę do pracy, bał się, że ta po urodzeniu dziecka zniknie z firmy na wiele miesięcy, a on będzie miał kłopot z tym, kto będzie pracował. Od jakiegoś czasu z uprawnień pozwalających na opiekę nad dzieckiem mogą korzystać również ojcowie. Przepisy prawa pracy pozwalają ojcu na wzięcie urlopu macierzyńskiego – potocznie zwanego „ojcowskim” lub „tacierzyńskim”. Kobieta nie musi bowiem wykorzystać urlopu macierzyńskiego w całości. Ma prawo wcześniej wrócić do pracy. I wtedy to ojciec może skorzystać z pozostałej części urlopu. Jednak do takiej zamiany na urlopie nie może dojść od razu. Jest to dopuszczalne dopiero wtedy, gdy matka wykorzysta 14 tygodni urlopu przypadającego po porodzie.
GPP>przykładPracownica poszła na urlop macierzyński na dwa tygodnie przed urodzeniem pierwszego dziecka.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta