Bezpieczeństwo zapewnią nowe rurociągi
Rozmowa: Europa będzie musiała importować gaz z innych źródeł niż teraz
Rz: W Unii Europejskiej wiele mówi się o wspólnej polityce energetycznej i bezpieczeństwie dostaw surowców. Czy to realny plan, skoro każdy kraj ma własną strategię i bywa, że realizuje ją, nie oglądając się na interesy innych?
Said Nachet: To jest możliwe. Spójrzmy na rynek ropy – w przypadku kryzysu kraje w IEA mogą uwolnić rezerwy dla złagodzenia jego skutków i ustabilizowania ceny. W przypadku gazu UE kładzie nacisk na połączenia międzysystemowe, co ma doprowadzić do większej integracji rynku. Im więcej rurociągów międzynarodowych, tym większe szanse szybkiego zapobiegania przerwom w dostawach. Bo gdy pojawia się problem z dostawami z jednego źródła, można skorzystać z innego. Ale te nowe linie przesyłowe muszą być projektowane z uwzględnieniem rentowności. Nie wyobrażam sobie, by czynniki polityczne decydowały o takiej budowie, gdy nie ma ona ekonomicznego uzasadnienia. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta