Z kim warto związać się bezterminowo
Najbardziej pożądana dla pracowników forma zatrudnienia to umowa o pracę na czas nieokreślony. Pracodawcy jednak niezbyt chętnie ją proponują
Najczęściej taki kontrakt oferują specjaliście, na którym firmie zależy, lub gdy od innego pracodawcy przejmują szczególnie cennego pracownika o wysokich umiejętnościach.
Dla pracownika taka umowa to dobrodziejstwo przy rozstaniu, bo nie nastąpi ono od razu. Ale w tym tkwi też dla niego pułapka – gdy zależy mu na szybkim odejściu, nie zrobi tego błyskawicznie. Czasami musi czekać nawet trzy miesiące.
Najlepiej na piśmie
Zgodnie z art. 29 kodeksu pracy (k.p.) każda umowa o pracę – także ta na czas nieokreślony – powinna być zawarta na piśmie i wyraźnie określać jej rodzaj i warunki, a w szczególności: rodzaj pracy, miejsce jej wykonywania, termin rozpoczęcia pracy, wymiar czasu pracy, wynagrodzenie ze wskazaniem jego składników odpowiadające rodzajowi pracy.
Jeżeli nie ma ona takiej formy, wówczas pracodawca musi najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy potwierdzić pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, jej rodzaju oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta